خواص زردچوبه برای بدن

0

از تقویت حافظه گرفته تا تسکین درد و التهاب، زردچوبه خواص فراوانی برای سلامتی ما انسان‌ها دارد. جای دادن این ادویۀ خوش‌طعم و زردرنگ در رژیم غذایی می‌تواند سطح سلامتی شما را به طور چشمگیری افزایش دهد. خواص زردچوبه برای درمان بیما‌ری‌ها بسیار مورد توجه محققین بوده است و ما قصد داریم در ادامه به بررسی این خواص بپردازیم.

خواص دارویی زردچوبه

مردم هند هزاران سال است که از زردچه به‌عنوان ادویه و گیاهی دارویی استفاده می‌کنند.

اخیراً، مطالعات علمی نشان داده‌اند که باورِ مردم هند دربارۀ خواص زردچوبه درست بوده است و این گیاه حاوی ترکیباتی می‌باشد که خواص دارویی دارند.

این ترکیبات کورکومینوید نام دارند که مهم‌ترین آن‌ها کورکومین است.

کورکومین ترکیبِ فعالِ اصلی زردچوبه است که اثرات ضدالتهابی قابل‌توجهی داشته و از آنتی‌اکسیدان‌های بسیار قدرتمند محسوب می‌شود.

بااین‌وجود، محتوای کورکومین زردچوبه چندان زیاد نیست و حدوداً 3 درصد از وزن آن را تشکیل می‌دهد.

در اغلب مطالعاتی که بر روی زردچوبه انجام شده‌اند، بخش عمدۀ عصارۀ استفاده‌شده در مطالعه از کورکومین تشکیل شده بوده و دوز آن معمولاً در هر روز بالاتر از 1 گرم بوده است.

دست یافتن به این میزان از کورکومین تنها با مصرف ادویه زردچوبه کار بسیار دشواری است.

بنابراین، اگر می‌خواهید از اثرات این ترکیب به‌طور کامل بهره ببرید، باید مکملی مصرف کنید که کورکومین بالایی داشته باشد.

تاندونیت

ریشه زردچوبه شبیه به ریشه زنجبیل است و حاوی ترکیبات قدرتمندی می‌باشد. این ترکیبات نه تنها به زردچوبه رنگِ زرد می‌دهد، بلکه خواص ضد التهابی نیز دارد. محققین دریافته‌اند که کورکومین موجود در زردچوبه به روند درمان تاندونیت کمک می‌کند. تاندونیت مشکلی است که با التهاب تاندون‌ها همراه است.

التهاب در بدن انسان نقش بسیار مهمی دارد و به بدن کمک می‌کند تا با عوامل تهاجمی خارجی مبارزه کرده و همچنین در ترمیم آسیب نقش دارد.

فقدان التهاب در بدن باعث می‌شود تا عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‌ بدن را فرا گرفته و انسان را نابود کنند.

اگرچه التهاب زیاد در کوتاه‌مدت مفید است، اما اگر به شکل مزمن باشد و به بافت‌های بدن حمله کند می‌تواند مشکلساز شود.

امروزه دانشمندان باور دارند که التهاب کم اما مزمن در بروز تقریباً تمام بیماری‌های مزمنِ غربی نقش مهمی را ایفا می‌کند. برخی از این بیماری‌ها عبارت‌اند از بیماری قلبی، سرطان، سندرم متابولیک، آلزایمر و بسیاری بیماری‌های دیگر.

درنتیجه، هرآنچه که بتواند به مبارزه با التهاب مزمن کمک کند، برای پیشگیری و حتی درمان این بیماری‌ها مهم و مفید می‌باشد.

کورکومین بسیار ضدالتهابی است. این ترکیب به‌حدی قدرتمند است که تاثیرگذاری آن با برخی داروهای ضدالتهابی برابری می‌کند و برخلاف این داروها، عوارض جانبی ندارد.

عفونت‌های مجاری ادراری

تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که کورکومین به پیشگیری از تشکیل سنگ‌های کلیه در مجاری ادراری کمک می‌کند. به نظر می‌رسد که کورکومین از کریستالی شدن این سنگ‌ها جلوگیری می‌کند.

خواص زردچوبه برای تقویت حافظه

یاخته‌های عصبی (نورون) می‌توانند ارتباطات جدیدی را شکل دهند و همچنین این قدرت را دارند که در برخی نواحی مغز تکثیر شده و تعداد خود را بالا ببرند.

یکی از عوامل موثر در این فرآیند فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز (BDNF) می‌باشد که درواقع نوعی هورمون رشد بوده و در داخل مغز فعالیت دارد.

بسیاری از اختلالات مغزی شایع، ازجمله افسردگی و بیماری آلزایمر، با کاهش سطح این هورمون در ارتباط هستند.

جالب است بدانید که کورکومین می‌تواند سطح BDNF در مغز را افزایش دهد. این افزایش ممکن است در به تاخیر انداختن یا حتی درمان بسیاری از بیماری‌های مغزی و مشکلات مغزی ناشی از افزایش سن موثر باشد.

همچنین ممکن است مصرف کورکومین حافظه را تقویت کرده و فرد را باهوش‌تر کند. بااین‌وجود، برای تایید این خواص به مطالعات کنترل‌شدۀ بیشتری نیاز است.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که تنها یک ساعت بعد از مصرف مکمل‌های حاوی ترکیبات فعال زردچوبه (کورکومین)، حافظه بهبود پیدا می‌کند و تقویت می‌شود.

خواص زردچوبه، به‌خصوص کورکومین، حتی ممکن است در محافظت از مغز در برابر تشکیل پلاک – که در بیماری آلزایمر وجود دارد – موثر باشند. به نظر می‌رسد که کورکومین اینکار را از طریق جلوگیری از تشکیل پلاک‌های بتا آمیلوید انجام می‌دهد که از عوامل اصلی بیماری آلزایمر می‌باشند.

خواص زردچوبه

سرطان پروستات

سرطان یکی از بدترین بیماری‌هاست و با رشد سلولی غیرقابل‌کنترل همراه می‌باشد.

سرطان انواع مختلفی دارد که برخی از ویژگی‌های آن‌ها با یکدیگر مشترک هستند. به نظر می‌رسد که مصرف مکمل کورکومین می‌تواند برخی از سرطان‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

کورکومین به‌عنوان یک ترکیبِ دارویی مفید برای درمان سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است و نتایج نشان می‌دهند که این ترکیب رشد سرطان، بروز و میزان گسترش آن در سطح ملکولی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که این ترکیب می‌تواند در نابودی سلول‌های سرطانی نقش داشته باشد و رشد رگ‌های خونی جدید در تومورها و گسترش سرطان را کاهش دهد.

چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان می‌دهند که کورکومین می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را کاهش داده و همچنین رشد تومورهای سرطانی در حیوانات را مهار کند.

محققین دریافته‌اند که ترکیبات زردچوبه و همچنین سیب و انگور، به گرسنگی کشیدن و کوچک شدن تومورهای سرطان پروستات کمک می‌کنند

اگرچه این یافته‌ها بسیار امیدبخش هستند، اما همچنان برای بررسی جامع اثرات زردچوبه بر سرطان پروستات، به مطالعات بیشتری نیاز است.

بیماری پارکینسون

پارکینسون یک اختلال انحطاط عصبی است که با عملکردهای حرکتی ناقص و لرزش همراه می‌باشد. محققین دریافته‌اند که خواص زردچوبه می‌تواند از سیستم عصبی در برابر سمومی که در تشکیل بیماری پارکینسون نقش دارند، محافظت کند.

خواص زردچوبه برای درمان افسردگی

مطالعات نشان داده‌اند که کورکومین می‌تواند برای درمان افسردگی موثر واقع شود.

در یک آزمایش کنترل‌شده، 60 فرد مبتلا به افسردگی به‌طور تصادفی به سه گروه تقسیم شدند.

به یکی از گروه‌ها فلوکستین (داروی ضدافسردگی) داده شد، گروه دیگر یک گرم کورکومین دریافت کرد و درنهایت به گروه سوم ترکیبی از فلوکستین و کورکومین داده شد.

بعد از گذشت شش هفته، افراد گروه کورکومین بهبودی‌های مشابه به گروه فلوکستین را تجربه کردند. بااین‌حال، بهترین نتیجه را افراد گروه سوم (فلوکستین و کورکومین) تجربه کردند.

بر اساس نتایج این مطالعۀ کوچک، کورکومین به‌‌اندازۀ یک داروی ضدافسردگی موثر می‌باشد.

افسردگی با کاهش سطح فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز (BDNF)و کوچک شدن هیپوکمپوس (بخشی از مغز که در قدرت یادگیری و حافظه نقش دارد) در ارتباط می‌باشد.

کورکومین سطح BDNF را افزایش می‌دهد و احتمالاً برخی از اثرات منفیِ کاهش این هورمون در مغز را برطرف می‌کند.

همچنین برخی شواهد نشان می‌دهند که کورکومین می‌تواند سطح سروتونین و دوپامین که از انتقال‌دهنده‌های عصبی مغز هستند را افزایش دهد.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.