آیا سیگار کشیدن باعث ایجاد بیماری پسوریازیس می‌شود

0

سیگار کشیدن ممکن است منجر به بیماری پسوریازیس شود و ادامه دادن سیگار می تواند وضعیت را بدتر کند. در این مطلب به رابطه بین پسوریازیس و سیگار کشیدن پرداخته‌ایم.

همه از اینکه سیگار می تواند به قلب و ریه‌ها آسیب برساند آگاهی دارند، اما آسیب سیگار به بدن در همین دو نقطه متوقف نمی‌شود. سیگار کشیدن با بیماری پسوریازیس نیز مرتبط ‌است.

دکتر Natasha Mesinkovska، استادیار پوست‌شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه Irvine در کالیفرنیا می‌گوید: «بسیاری از مطالعات، بیماری پسوریازیس و سیگار کشیدن را مرتبط می‌دانند و سیگار کشیدن ممکن است پسوریازیس را تحریک کند و هر چه بیشتر سیگار بکشید، پسوریازیس بدتر می‌شود.»

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مارس 2012 در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی، سیگاری ها تقریبا دو برابر خطر ابتلا به پسوریازیس را نسبت به افرادی که هرگز سیگار نکشیدند، دارند. در مطالعۀ کوچکترِ منتشر شده در فوریه 2016 در مجله بین المللی پوست، مشخص گردید افرادی که بسیار سیگار میکشند، بیش از دو برابر احتمال ابتلا به پسوریازیس داشتند.

چگونه سیگار کشیدن خطر ابتلا به پسوریازیس را افزایش می‌دهد؟

دکتر Mesinkovska می‌گوید: «در افرادی که گرایش ژنتیکی برای پسوریازیس دارند، سیگار کشیدن ممکن است باعث فعال شدن ژن‌ها شود.»

Mesinkovska می‌گوید : «پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است، به این معنی که سیستم ایمنی بدن حمله به بافت‌های طبیعی به جای مهاجمان مثل میکروب‌ها، سیستم ایمنی را تغییر می‌دهد، که ممکن است تا حدی ارتباط بین پسوریازیس و سیگار کشیدن را توضیح دهد.»

اما نیکوتین ممکن است تنها ارتباط باشد. مواد تشکیل‌دهنده در دود دخانیات ممکن است باعث آسیب سلولی به نام آسیب اکسیداتیو شوند.

برای افراد مبتلا به آرتریت پسوریازیس، اثرات سیگار کشیدن نیز می تواند حتی بیشتر باشد. با ورم مفاصل پسوریاتیک کسانی که کمتر در معرض دود دخانیات قرار دارند پاسخ بهتری به درمان می دهند. با توجه به یک مطالعه انجام شده در کشور دانمارک در دسامبر 2015 در مجله سالانه از بیماریهای روماتولوژی منتشر شده است، می توان گفت ترک سیگار می تواند وضعیت را بسیار بهبود ببخشد.

یکی از مهم‌ترین تحقیقات مرتبط کردن سیگار کشیدن و پسوریازیس دومین مطالعه سلامت پرستاران بود. در این مطالعه تاریخی، بیش از ۷۸،۰۰۰ پرستار به مدت ۱۴ سال زیر نظر قرار گرفتند. محققان دریافتند که سیگار کشیدن در گذشته خطر ابتلا به پسوریازیس را افزایش می‌دهد و ترک سیگار به تدریج شانس رشد پسوریازیس را کاهش می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد، زنانی که سیگار می‌کشند در مقایسه با مردانی که سیگار می‌کشند در معرض خطر بیشتری قرار دارند، بنابراین اگر یک فرد سیگاری باشید، حتما انگیزه بیشتری برای ترک سیگار خواهید داشت.

این گام‌ها را برای بهبود سلامت خود بردارید:

  • اگر سیگار می‌کشید، به دنبال ترک دائم آن باشید.
  • به کودکان خود هشدار دهید که هرگز سیگار نکشند. اگر پسوریازیس در خانواده شما سابقه داشته، ممکن است آن ژن‌ها با کشیدن سیگار تحریک شوند و شما یا خانواده را مبتلا کند.
  • دقت کنید که شما و کودکانتان از دود غیرمستقیم سیگار دوری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.