درد بینی و درد استخوان بینی نشانه چیست؟

0

احساس درد در ناحیۀ بینی بسیار آزاردهنده و نگران‌کننده است؛ اکثر مردم هنگامی که درد و ناراحتی در ناحیه سر و صورت خود حس می کنند بسیار نگران می شوند و تصور می‌کنند که این دردها ناشی از صدمات بسیار جدی است، اما درحقیقت اینگونه نیست! درست است که درد بینی و درد استخوان بینی ناشی از آسیب شدید به قسمت صورت و یا خود بینی می‌باشد، اما به ندرت پیش می‌آید این نوع درد به دلیل وجود بیماری‌های خطرناکی همچون سرطان در بینی یا بخش تحتانی مغز باشد.

درد بینی و درد استخوان بینی نشانه چیست؟

به گزارش سیمای سلامت به نقل از «نیوهلث ادوایزر» اغلب اوقات دلیل احساس درد در بینی و درد در دیگر نواحی بدن یکسان است. به ۴ علت درد بینی که در ادامه آورده‌ایم توجه کنید:

آسیب به بینی

هر نوع آسیب به بینی، درد زیادی تولید می کند، مثل شکستگی بینی که به دلیل  شکستن استخوان آن، دردی تحمل ناپذیر داشته که با خونریزی و ورم همراه است. گاهی اوقات هم با تند و خشن پاک کردن بینی به آن آسیب می رسانیم. جراحاتی از این دست، کاملا قابل درمان و بهبود بوده و مشکل جدی ایجاد نمی کنند، اما شاید در مواردی پس از جراحت با سرطان دیواره ی داخلی بینی مواجه شویم که با انباشته شدن خون در حفره های بینی بوجود می آید. در صورت بروز این مشکل فورا برای تخلیه خونابه باید به پزشک مراجعه کنید.

وجود جسم خارجی در بینی

این مشکل اغلب در کودکان بوجود می آید. ازآنجا که آن ها در طول بازی کردن با وسایلی همچون مداد پاکن، تیله، مهره های کوچک و یا وسایل مشابه دیگری، ممکن است آن ها را درون بینی خود فرو کنند. اگر این اجسام خراشی به دیواره های داخلی بینی وارد کنند منجر به تورم و آماس می شوند. ابتدا در قسمت داخلی بینی درد شدیدی حس می شود اما پس از گذشت زمان بخش بیرونی نیز درد را حس خواهد کرد.

عفونت بینی

شاید عفونت دلیل درد بینی شما باشد. عفونت های ویروسی معمولا ایجاد درد می کنند که بیشتر با حس خارش و سوزش همراه است تا درد. چنانچه عفونت باکتریایی در سینوس های بینی داشته باشید، احساس درد را تجربه خواهید کرد. عفونت قارچی هم که به ندرت پیش می آید دلیل جدی برای بروز درد می باشد، البته احتمال آن تقریبا نزدیک به صفر است.

درد می تواند به علت وجود عفونت در ورودی حفره های بینی نیز باشد که معمولا بعد از سرما خوردگی و بخاطر پاک کردن مداوم بینی بوجود می آید. درد می تواند ناشی از عفونت ریشه ی موهای داخلی بینی باشد که با ورم چرکی نیز همراه خواهد بود و اصطلاحا کورک بینی گفته می شود. دلیل عمده ی این عفونت ها ضعف سیستم ایمنی بدن است، که باید برای جلوگیری از بروز این عفونت ها و درد ها، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

التهاب بینی

عارضه‌های غیرعفونی نیز ممکن است به التهاب بینی و بروز درد در این ناحیه منجر شوند. ممکن است دردی که ناشی از انواع ورم غشاء مخاطی بینی (rhinitis)، نظیر تب یونجه باشد را احساس نکنید، اما درد می‌تواند در اثر ناراحتی‌ها موجود در حفرۀ بینی، احساس شود.

علل بروز التهاب در بینی: مصرف کوکائین، خشکی بلغم و استنشاق گازهای سوزش آور.

استفاده ی بیش از اندازه از اسپری های بینی هم می تواند ایجاد التهاب و درد را به همراه داشته باشد.

بیماری مهلک گرانولوم granuloma  و بیماری نقص عروق خونی بینی به نام Wegener’s granulomatsis دو نوع التهاب هستند که باعث بروز درد شدید و مشکلات جدی در بینی می شوند.

علت ورم ناگهانی بینی

دلایل درونی و بیرونی ورم بینی اگرچه با یکدیگر متفاوت هستند اما به‌طورکلی محدود می‌باشند. به‌طورمثال، هر بیماری‌ای که باعث تجمع مایعات در بافت‌های انگشت شود می‌تواند به بروز ورم بینجامد؛ اما بیماری‌های زیادی وجود ندارند که به‌طور خاص بینی را هدف قرار دهند.

دلایل محیطی

دلایل ورم بینی عمدتاً محیطی هستند، ازجمله:

  • آسیب: هر چیزی که مستقیماً به بینی صدمه بزند – ضربۀ مشت به صورت، تصادف ماشین، زمین خوردن و… – می‌تواند باعث ورم بیرونی بینی شود؛ به‌خصوص اگر بینی در اثر ضربه دچار شکستگی گردد. این دلایل همچنین می‌توانند با تغییر شکل محسوس و خونریزی بینی همراه باشند که به شدت صدمۀ واردشده به بینی بستگی دارد.
  • حشرات: حشرات به‌طورکلی دردسرساز هستند، به خصوص اگر بینی را هدف قرار دهند. نیش حشرات – پشه، عنکبوت، کک و… – می‌تواند باعث ورم ناگهانی بینی شده و همچنین از دلایل بروز درد بینی و خارش در این ناحیه می‌باشد.

دلایل ورم داخلی بینی

دلایل ورم داخلی بینی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

  • انسدادی/ساختاری: گاهی اوقات ممکن است تومورهای غیرسرطانیِ بدون درد با بافت نرم در داخل بینی شکل بگیرند که به آن‌ها پلیپ بینی می‌گویند. سازوکار رشد این پلیپ‌ها تا به امروز کشف نشده است، اما می‌توانند باعث بروز ورم در حفره داخلی بینی شده و به انسداد و گرفتگی و وخیم‌تر شدن علائم ورم بینی منجر شوند. ناهنجاری‌های ساختاری نظیر انحراف تیغه بینی یا باریک بودن مجرای بینی نیز می‌تواند به بروز ورم و علائم مرتبط با آن بینجامد.
  • التهابی: هر بیماری‌ای که باعث شود بدن فرد از واکنش ایمنیِ طبیعی خود برای مقابله با صدمه و آسیب استفاده کند – مانند عفونت، حساسیت، بیماری خودایمنی و… – می‌تواند باعث ورم داخلی بینی شود. ورم کردن یکی از نشانه‌های اصلی التهاب است و معمولاً با عوامل التهابی همراه می‌باشد. سالانه نزدیک به 37 میلیون آمریکایی حداقل یک دوره التهاب بینی حاد را تجربه می‌کنند.
منبع newhealthadvisor.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.