فواید گوجه فرنگی

0

گوجه فرنگی بی‌نظیر است! این میوه کالری کمی دارد، اما سرشار از مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی متنوع است و یک وعدۀ آن میتواند بسیاری از نیازهای ضروری بدن را برطرف کند. در این مطلب به بررسی کامل فواید گوجه فرنگی میپردازیم.

کاهش کلسترول خون

تحقیقات جدید انجام شده در مجله Achives of medical science نشان می دهد که عصاره گوجه فرنگی ممکن است یک جایگزین عالی برای آسپرین برای افرادی با فشارخون بالا یا در معرض خطر بیماری های قلبی باشد.

محققان دریافتند که مصرف گوجه فرنگی به شدت برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی مفید است. از این رو شرکت کنندگانی که از اضافه وزن و فشار خون بالا رنج می بردند، بهترین نتیجه را کسب کردند.

فواید گوجه فرنگی برای خون

با توجه به محتوای غنی گوجه فرنگی از ویتامین ها و کاروتنوئیدها، همراه با فیبوآوئیدها و لیگناها، این میوه به عنوان یک داروی گیاهی قوی شناخته شده است.

تحقیقات انجام شده در مجله مکمل های غذایی نشان می دهد که گوجه فرنگی در برابر آلاینده ها مانند فلوراید اثر مقاومتی دارد. با توجه به استفاده بیش از حد فلوراید در تامین آب ها بهترین ایده، مصرف گوجه فرنگی برای حفظ سلامتی بدن است. البته باید بدانید که این کار جایگزین آب تصفیه شده نمی شود.

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

گوجه فرنگی سرشار از مجموعه ای از مواد مغذی به نام کاروتنوئیدها است که احتمالا قبلا از بتاکاروتن و لیکوپن شنیده اید.

تحقیقات انجام شده در مجله موسسه ملی سرطان نشان می دهد که خوردن مقدار زیادی از کاروتنوئید ها از جمله آلفا کاروتن، بتاکاروتن، لوویتان، زاکسنتین، لیکوپن و کل کاروتنوئیدها، خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد.

محافظت در برابر سرطان پروستات

تحقیقات زیادی در مجله Anti-Cancer Agents in Medicinal Chemistry انجام شده که نشان می دهد که لیکوپن موجود در گوجه فرنگی به محافظت در برابر سرطان پروستات کمک می کند.

فواید گوجه فرنگی برای دیابت

طبق تحقیقات انجام شده در مجله Cell Biofysics and Biochemistry، دانشمندان شرایط دیابتی را در حیوانات ایجاد کردند و به بعضی از آن ها برای تغذیه لیکوپن دادند. در حالی که بقیه ی آن ها رژیم معمولی خود را بدون مصرف لیکوپن ادامه می دهند. محققین در نهایت متوجه شدند که بیوشیمی حیوانات تغذیه شده با لیکوپن به حالت طبیعی بازگشته اند ولی بقیه در سطح دیابتی باقی ماندند. در نتیجه این مطالعه نشان می دهد که لیکوپن موجود در گوجه فرنگی می تواند به ایجاد تعادل بیوشیمیایی در دیابت کمک کند.

پیشگیری از عفونت

تحقیقات صورت گرفته در مجله پزشکی هاروارد نشان می دهد که رژیم غذایی غنی از گوجه فرنگی می تواند از سکته مغزی جلوگیری کند. دانشمندان دریافتند که گوجه ها سرشار از لیکوپن هستند و برای سلامت بدن بسیار مفید می باشند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی

بعضی از تحقیقات نشان می دهند زمانی که لیکوپن موجود در گوجه فرنگی خورده می شود می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. تحقیقات نشان می دهند که مصرف گوجه فرنگی تازه و عصاره آن می تواند موجب کاهش کلسترول کل، کلسترول LDL و تری گلیسیرید شود. همچنین این تحقیقات نشان می دهند که فواید گوجه فرنگی باعث تنظیم فشار خون شده و از تجمع خون در رگ ها جلوگیری می کند.

جلوگیری از پیری زودرس

گوجه فرنگی حاوی مواد مغذی مهمی مانند لیکوپن است که تا حد چشمگیری از پیری و سرطان جلوگیری می کنند و همچنین به نظر می رسد که در برابر سرطان پروستات هم موثر باشد.

محافظت از DNA

تحقیقات اخیر انجام شده در مجله پزشکی نشان می دهد که در گوجه فرنگی های محیطی و مولکولی لیکوپن وجود دارد که دارای توانایی های چشمگیری برای محافظت از مواد ژنتیکی در برابر آسیب هایی است که ممکن است احتمال برخی بیماری هارا کاهش دهند.

خواص گوجه فرنگی برای چربی سوزی

تا زمانی که رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و بتوانید بعضی غذاها را به اندازه مصرف کنید به کاهش وزن خود کمک می کنید. مثلا ماکارونی به دلیل چاشنی هایی که دارد می تواند به کاهش وزن کمک کند به همین دلیل است که گوجه فرنگی تولید کارنتین اسیدآمینه را تحریک می کند و باعث می شود که ظرفیت سوزاندن چربی بدن را بیش از 30 درصد افزایش دهد.

تقویت سیستم ایمنی

منابع عالی ویتامین C و کاروتنوئیدهای موجود در گوجه فرنگی می توانند به حفظ سیستم ایمنی بدن شما در برابر عفونت ها کمک کنند و این امر میتواند خبر خوش حال کننده ای باشد، زیرا امروزه شاهده ظهور مشکلات و بیماری های پنهان زیادی هستیم.

درمان پوکی استخوان

در مجله بیوشیمی دریافتند که لیکوپن موجود در گوجه فرنگی به تنظیم سلول های استخوان و قوی شدن آن ها کمک می کند و این امر نشان می دهد که لیکوپن های موجود در گوجه فرنگی به پیشگیری و درمان بیماری های استخوانی مثل پوکی استخوان کمک می کنند.

تقویت کننده سلامت چشم

از آنجایی که گوجه فرنگی یک منبع غنی از مواد مغذی گیاهی بتاکاروتن، لوتئین و زاکسنتین ها است می تواند به بهبود بینایی و محافظت از چشم در برابر بعضی آسیب ها و بیماری ها کمک کند.

محافطت در برابر بعضی تشعشع‌ها

در تحقیقاتی که در اواخر امسال در مجلات مکمل های غذایی انجام شد، دریافتند که روغن موجود در دانه های گوجه فرنگی می تواند به حفاظت در مقابل بعضی اشعه ها کمک کند. در واقع شما باید مقدار زیادی گوجه فرنگی مصرف کنید تا روغن موجود در این دانه ها جذب بدنتان شود و خوب است بدانید که این یک روش بسیار ساده می باشد. چرا که به راحتی با مصرف آن می توانید در مقابل بعضی از اثرات تابش از خود محافظت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.