قارچ گانودرما چه فوایدی دارد؟

0

برخی از مردم قارچ گانودرما را با صفات «سفت» و «چوبی» با طعمی تلخ توصیف می‌کنند. قسمت میوه‌ای (بخشی که بالای سطح زمین قرار دارد) و جُلینۀ این قارچ به‌عنوان دارو استفاده می‌شوند.

قارچ گانودرما مصارف گوناگونی دارد، ازجمله تقویت سیستم ایمنی بدن؛ درمان عفونت‌های ویروسی نظیر آنفلوانزا، آنفلوانزای خوکی، آنفلوانزای مرغی؛ تسکین بیماری‌های ریوی مانند آسم و برونشیت؛ تسکین بیماری قلبی و عوامل دخیل در این بیماری نظیر فشارخون بالا و کلسترول بالا؛ تسکین بیماری کلیه؛ تسکین سرطان؛ تسکین بیماری کبد. این قارچ همچنین برای ایدز/HIV، ارتفاع‌زدگی، سندرم خستگی مزمن، بی‌خوابی، زخم‌های معده، مسمومیت و درد هرپس استفاده می‌شود. سایر کاربردهای گانودرما عبارت‌اند از کاهش استرس و پیشگیری از خستگی.

ترکیبی از قارچ گانـودرما و سایر گیاهان دارویی برای درمان سرطان پروستات استفاده می‌شود.

گانودرما چگونه عمل می‌کند؟

این قارچ حاوی مواد شیمیایی است که ظاهراً اثرات مفید بالقوه‌ای دارند؛ ازجمله فعالیت ضد توموری (سرطان) و اثرات مفید در سیستم ایمنی بدن.

مصارف و فواید قارچ گانودرما

موارد زیر از مصارف و فواید قارچ گانودرما هستند، اما شواهد علمیِ کافی برای اثبات آن‌ها وجود ندارد.

کاهش تومورها در روده و مقعد

پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهند که مصرف عصارۀ قارچ گانودرما به‌صورت روزانه و به مدت 12 ماه باعث کاهش تعداد تومورها در کسانی می‌شود که آدنومِ رودۀ بزرگ دارند.

انسداد عروق

پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهند که مصرف محصولِ خاصی از قارچ گانـودرما (گانوپولی) باعث کاهش علائم انسداد عروق می‌شود، ازجمله درد قفسه سینه و تنگی نفس.

دیابت

پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهند که مصرف محصول خاصی از قارچ گانودرما (گانوپولی) به‌صورت روزانه و به مدت 12 هفته باعث کاهش میزانِ گردش ویروس هپاتیت ب در بدن می‌شود. همچنین به نظر می‌رسد که این محصول عملکرد کبد را در افرادی که هپاتیت ب دارند بهبود می‌بخشد.

کلسترول بالا

پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهند که مصرف عصارۀ قارچ گانودرما به‌صورت روزانه و به مدت 12 هفته، در سطوح کلسترولِ افرادی که فشارخون بالا و یا کلسترول بالا دارند اثری نمی‌گذارد.

فشارخون بالا

شواهد متناقضی دربارۀ اثرات قارچ گانودرما بر فشارخون بالا وجود دارد. پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهد که مصرف گانودرما به‌صورت روزانه به مدت 12 هفته فشارخون را در افرادی که فشارخون نسبتاً بالایی دارند کاهش نمی‌دهد. بااین‌وجود، پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهند که مصرف گانودرما باعث کاهش فشارخون در افرادی می‌شود که فشارخون بالایِ شدیدتری دارند.

سرطان ریه

پژوهش‌های اولیه نشان می‌دهند که مصرف این قارچ باعث کوچک شدن تومورهای ریه نمی‌شود. بااین‌حال، به نظر می‌رسد که گانودرما عملکرد سیستم ایمنی و کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان ریه را بهبود می‌بخشد.

دردِ زونا

برخی از مردم گزارش داده‌اند که عصارۀ گانودرما در آب داغ، زمانی که روش درمان مرسوم مؤثر نباشد، باعث کاهش درد می‌شود.

سایر مصارف

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • عفونت‌های ویروسی
 • سرطان پروستات
 • آسم و برونشیت
 • استرس
 • اختلالات کلیوی
 • بیماری کبد
 • بیماری HIV
 • ارتفاع‌زدگی
 • خستگی
 • سندرم خستگی مزمن
 • بی‌خوابی
 • زخم‌های معده
 • مسمومیت

برای اندازه‌گیریِ اثرگذاریِ قارچ گانودرما در این بیماری‌ها به شواهد علمی بیشتری نیاز است.

عوارض جانبی و خطرات

مصرف صحیح عصارۀ قارچ گانودرما از طریق دهان تا مدت یک سال احتمالاً بی‌خطر است.

مصرف پودرِ این قارچ از طریق دهان به مدت بیش از یک ماه احتمالاً با خطراتی همراه است. مصرف پودر گانودرما با اثرات سمی در کبد ارتباط داده شده است.

این قارچ همچنین می‌تواند با عوارض جانبی دیگری همراه باشد؛ ازجمله خشکی دهان، گلو و ناحیۀ بینی به همراه خارش، ناراحتی معده، خونریزی بینی و وجود خون در مدفوع. تنفسِ هاگ‌هایِ گانودرما می‌تواند حساسیت را برانگیزد.

ملاحظات ویژه و هشدارها

بارداری و شیردهی

اطلاعات کافی و قابل‌اعتمادی وجود ندارد که نشان دهد قارچ گانودرما برای زنان باردار یا شیرده مفید است یا نه. بهترین کار این است که از مصرف این قارچ خودداری کنید.

اختلال خونریزی

دوزهای بالای قارچ گانودرما ممکن است خطر خونریزی در افرادی که به برخی اختلالات خونریزی دچارند را افزایش دهد.

فشارخون پایین

به نظر می‌رسد که این قارچ می‌تواند فشارخون را کاهش دهد. این نگرانی وجود دارد که مصرف این قارچ شاید فشارخون پایین را بدتر کرده و با داروهای فشارخون پایین تداخل داشته باشد.

اختلال لخته‌شدگی خون (ترومبوسیتوپنی)

دوزهای بالای گانودرما ممکن است خطر خونریزی در افرادی که ترومبوسیتوپنی دارند را افزایش دهد. اگر به این اختلال مبتلا هستید، قارچ گانودرما را مصرف نکنید.

جراحی

مصرف دوزهای بالای گانودرما قبل یا در حین جراحی ممکن است خطر خونریزی در برخی افراد را افزایش دهد. حداقل 2 هفته قبل از موعد جراحی مصرف گانودرما را متوقف کنید.

تداخلات

تداخل قـارچ گانودرما با داروهای فشارخون بالا (داروهای کاهندۀ فشارخون)

مصرف این قارچ ممکن است باعث کاهش فشارخون شود. مصرف آن همراه با داروهای کاهندۀ فشارخون نیز ممکن است فشارخون را بیش‌ازحد کاهش دهد. برخی از داروهای کاهندۀ فشارخون عبارت‌اند از: کاپتوپریل، انالاپریل، لوزارتان، والزارتان، دیلتیازم، آملودیپین، هیدروکلروتیازید، فورزماید و بسیاری داروهای دیگر.

تداخل قارچ گانودرما با داروهایی که سرعت لخته‌شدگی خون را کاهش می‌دهند (داروهای ضدانعقاد)

دوزهای بالای گانودرما ممکن است سرعت لخته‌شدگی خون را کاهش دهند. مصرف این قارچ به همراه داروهایی که کاهندۀ سرعت لخته‌شدگی خون هستند ممکن است احتمال بروز کبودی و خونریزی را افزایش دهد. برخی از داروهای کاهندۀ سرعت لخته‌شدگی خون عبارت‌اند از آسپرین، کلوپیدوگرل، دیکلوفناک، ایبوپروفن، ناپروکسن، دالتپارین، انوکساپارین، هپارین، وارفارین و غیره.

دوز مصرفی

دوز مصرفی مناسب برای قارچ گانودرما به چندین عامل بستگی دارد، مانند سن مصرف‌کننده، وضعیت سلامت و چندین مورد دیگر. همچنین اطلاعات علمی کافی در این زمینه وجود ندارد که طیف مناسب مصرف گانودرما را مشخص کرده باشد. فراموش نکنید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی‌خطر نیستند و دوز مصرفی آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. قبل از مصرف این قارچ حتماً دستورالعمل مربوط به محصول را مطالعه کرده و با داروساز یا پزشک مشورت کنید.

منبع webmd.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.