علت درد استخوان دنده ها چیست؟

0

آیا به‌تازگی با درد دنده ها مواجه شده‌اید و این موضوع باعث نگرانی‌تان شده است؟ بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کرده و در این مورد با او صحبت کنید. درد دنده ها مشکلی است که می‌تواند به عوامل و دلایل مختلفی وابسته باشد، بنابراین بررسی درد توسط یک متخصص یا پزشک بسیار مهم است. در این مطلب به بررسی برخی از علت درد استخوان دنده ها می‌پردازیم.

قفسه سینه چیست؟

قفسه سینه انسان شامل 12 جفت دنده است که به‌طور متقارن در هر دو طرف بدن جفت شده‌اند و اندام‌هایی که در ناحیه قفسه سینه قرار دارند را در برمی‌گیرند؛ ازجمله ریه‌ها و قلب. درواقع قفسه سینه و استخوان‌های دنده از اندام موجود در این قسمت از بدن محافظت می‌کنند. دنده ها به استخوان جناغ متصل هستند، که استخوانی بلند و مسطح بوده و در قسمتِ پایینیِ مرکز سینه قرار گرفته است.

کبد در سمت راست پایین دنده ها قرار دارد، درحالی‌که طحال در سمت چپ پایین قرار دارد. این دو اندام توسط دنده ها محافظت می‌شوند. درست در زیر قفسه سینه، کلیه‌ها و کیسه صفرا قرار گرفته‌اند. اگر قفسه سینه فردی، که حاوی غضروف و استخوان است، به دلیل مسائل خاص پزشکی و یا در اثر ضربه‌ای آسیب ببیند، درد در نزدیکی یا در اطراف ناحیه قفسه سینه احساس می‌شود.

علت درد دنده ها

گفته می‌شود که درد دنده ها می‌تواند دلایل متنوعی داشته باشد؛ از کشیده شدن یک عضله گرفته تا شکستگی یکی از استخوان‌های دنده. شاید یک عمل جراحی انجام داده‌اید و پس‌ازآن به‌طور خفیف و همچنین دائم در ناحیه قفسه سینه احساس درد مداوم می‌کنید، بهتر است منتظر التیام خودکارِ درد نباشید و تاوَن شرایطتان را با یک پزشک در میان بگذارید. در ادامه به مواردی که موجب درد دنده ها می‌شوند اشاره می‌کنیم ولی درنهایت این پزشک است که با معاینه فیزیکی و به همراه اسکن می‌تواند تشخیص درست را انجام داده و علت اصلی درد قفسه ‌سینه را شناسایی کند.

جراحت

گفته می‌شود که جراحت یکی از شایع‌ترین علل درد دنده ها است. آسیب به قفسه سینه می‌تواند ناشی از افتادن، صدمات ورزشی و یا تصادفات رانندگی باشد. انواع ویژه‌ای از آسیب به دنده‌ها نیز وجود دارند که دنده‌های کبود، کشیده شدن ماهیچه و دنده‌های شکسته را شامل می‌شوند.

درد در قفسه سینه، که بعد از جراحت رخ می‌دهد ، اغلب با کمک آزمایش پرتوایکس برای برجسته کردن شکستگی و یا شکستگی استخوان تشخیص داده می‌شود. پزشکان همچنین می‌توانند اسکن دیگری مانند MRI را انجام دهند تا هرگونه امکان آسیب بافت نرم را تشخیص دهند.

سرطان ریه

در ایالات‌متحده، سرطان ریه دومین نوع از سرطان است. یکی از علائم شایع سرطان ریه درد مفرط در قفسه سینه است که اغلب هنگامی‌که یک فرد سعی می‌کند نفس عمیق بکشد، خنده و یا سرفه کند این درد بدتر می‌شود. سایر نشانه‌های آن عبارت‌اند از سرفه یا خلط همراه با خون، صدای خس‌خس سینه و تنگی نفس.

سرطان ریه دارای پیش‌آگاهی ضعیفی است و همچنین شمار فزاینده مرگ‌ومیر در میان مردان و زنان از ویژگی‌های آن هستند. افرادی که در مراحل ابتدایی سرطان ریه هستند، اگر تشخیص و درمان به‌موقع انجام شود، شانس بیشتری برای درمان دارند. بنابراین، تشخیص زودهنگام و مداخلۀ پزشکی به‌موقع ممکن است به جلوگیری از مرگ‌ومیر کمک کند. سرطان ریه کُشنده بوده و درمان آن نیز بسیار دشوار است. این بیماری باعث ایجاد درد در قفسه سینه و یا دنده ها می‌شود.

بیشتر بخوانید:

سنگ کلیه

در مراحل اولیه سنگ کلیه، اکثر بیماران معمولاً از درد که از پشت و عقب شروع می‌شود، به‌ویژه در زیر قفسه سینه خود که محل کلیه است، شکایت می‌کنند.

آمبولی ریه (PE)

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که یک شریان در شش‌ها به خاطر یک لخته خونی مسدود می‌شود. آمبولی ریه می‌تواند باعث درد در قفسه سینه شده و با علائم دیگری مثل تنفس سریع، اضطراب، عرق ریختن، تنگی نفس، احساس سرگیجه و سرفه‌های شدید همراه شود.

این یک وضعیت پزشکی کاملاً جدی است که می‌تواند به ریه‌ها و دیگر اندام‌ها به خاطر سطح پایین اکسیژن در خون آسیب برساند. هر فردی که علائم آمبولی ریه را تجربه می‌کند، باید سریعاً با پزشک تماس بگیرد. تخمین زده شده‌ است که حدود ۳۰ درصد افراد مبتلابه PE درمان‌های فوری را دریافت نمی‌کنند. بنابراین، تشخیص دقیق و درمان به‌موقع می‌تواند از عوارض جانبی بیشتر جلوگیری کند.

احتباس باد

افراد مبتلابه سندرم روده تحریک پذیر (IBS) اغلب احتباس باد را تجربه می‌کنند که می‌تواند باعث بروز درد در سینه، کمر و یا در زیر قفسه سینه شود. شدتِ درد ممکن است خفیف تا شدید بوده و شامل علائم دیگری نظیر حالت تهوع و آروغ زدنِ بیش‌ازحد باشد.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا نوعی بیماری است که باعث بروز درد عضله و استخوان در سراسر بدن می‌شود. فیبرومیالژیا 2 درصد از جمعیتِ بزرگ‌سالان در ایالات‌متحده را تحت تأثیر خود قرار داده است که در این میان زنان بیشتر این بیماری را تجربه می‌کنند. تعداد کمی از مطالعات انجام شده بر روی این بیماری نشان می‌دهند که انواع خاصی از درد قفسه سینه، که درد دنده ها را نیز شامل می‌شوند، از نشانه‌های رایج در افرادی هستند که به فیبرومیالژیا دچارند.

پلورزی

پلورزی یا پلوریت نوعی بیماری التهابی است که آسترهای قفسه سینه و ریه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بافت‌های نازکی که قفسه سینه و ریه‌ها را تشکیل می‌دهند، پرده جنب نام دارند. وقتی این بافت‌ها در وضعیتی سالم باشند، معمولاً به‌راحتی بر روی یکدیگر حرکت می‌کنند. بااین‌حال، وقتی التهابی در این نواحی رخ بدهد، باعث می‌شود تا این بافت‌ها بر روی یکدیگر ساییده بشوند؛ درنتیجه، این ساییدگی به بروز میزان قابل‌توجهی درد در ناحیۀ قفسه سینه می‌انجامد.

با توجه به کشفِ آنتی‌بیوتیک‌ها، گفته می‌شود که شیوعِ پلورزی نسبت به گذشته کاهش یافته است. بعلاوه، حتی اگر این بیماری بروز پیدا کند، عمدتاً به‌طور خفیف بوده و بدون نیاز به درمانِ خاص و خودبه‌خود برطرف می‌گردد. این بیماری عمدتاً چند روز تا دو هفته به طول می‌انجامد.

منبع findatopdoc.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.