ملاس چیست | ملاس سیاه چه خواصی دارد

0

ملاس چیست ؟ ملاس سیاه چیزی فراتر از یک چاشنی شیرین‌کننده برای تهیۀ شکلات یا کوکی است. ملاس سیاه خواص فراوانی دارد؛ از کمک به جلوگیری از سرطان گرفته تا از بین بردن موهای سفید. این شیرۀ سیاه‌رنگ فرآورده‌ای از نیشکر است. ملاس سیاه پس از سه مرحلۀ جداگانۀ جوش زدن نیشکر، به‌صورت فرآورده‌های بلوری شکر استخراج می‌شود. آخرین مادۀ جدا شده که ملاس سیاه نامیده می‌شود، بیشتر به‌عنوان ماده‌ای برای تغذیۀ خوراک دام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص ملاس سیاه

در ادامه به بررسی خواص ملاس سیاه برای سلامتی می‌پردازیم.

تقویت استخوان

همه می‌دانند که کلسیم برای تقویت استخوان‌ها ضروری است، اما بسیاری از مردم دربارۀ اهمیت منیزیم در رشد و تقویت استخوان ناآگاه‌اند.

ملاس سیاه حاوی کلسیم و منیزیم است و درنتیجه می‌تواند از استخوان‌ها در برابر مشکلاتی نظیر پوکی استخوان محافظت کند. یک قاشق غذاخوری ملاس سیاه حدوداً 8 درصد از نیاز روزانه به کلسیم و 10 درصد نیاز روزانه به منیزیم را تامین می‌کند.

همچنین وجود منیزیمِ کافی در بدن برای پیشگیری از بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان و آسم و بیماری‌هایی که خون و قلب را درگیر می‌کنند ضروری می‌باشد.

پیشگیری از سرطان

طبق گزارش مجلۀ سرطان در ایالات‌متحده، بیشترین نکتۀ قابل‌توجه دربارۀ ملاس، استفاده از آن برای درمان سرطان است. همچنین شواهد موجود حاکی از آن است که احتمال سرطان در بین کارگرانی که از شکر خام قهوه‌ای حاصل از کاشت نیشکر استفاده می‌کردند، بسیار نادر بوده است.

آنتی‌اکسیدان بالا

ملاس سیاه حاوی بالاترین مقدار آنتی‌اکسیدان در میان قندها، شکر تصفیه‌شده، شهد، آگوا، شربت ذرت، قند نیشکر خام و سایر شیرینی‌ها است. آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی در بدن هستند که در حال جنگ مداوم با رادیکال‌های آزاد سرطان‌زا بوده و از سلول‌های سالم محافظت می‌کنند.

کاهش اختلالات قاعدگی و علائم سندروم پیشاقاعدگی

طبق نظر شورای ملی تغذیه در ایالات‌متحده، زنانی که دچار قاعدگی می‌شوند نسبت به سایرین به آهن بیشتری نیاز دارند. مواد معدنی موجود در ملاس سیاه (منیزیم، منگنز و کلسیم) از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند که موجب کاهش گرفتگی عضله در قاعدگی می‌شود و ماهیچه‌های رحمی را سالم نگه می‌دارد. با توجه به مطالعات انجام شده، بهبود در وضعیت رفتاری نیز با افزایش میزان آهن در ارتباط است.

کاهش چاقی ناشی از رژیم غذایی پرچرب

دکتر ریچارد ویسینگر طبق مطالعه‌ای که روی موش‌ها انجام داده شرح می‌دهد که اضافه نمودن شیره‌ی ملاس به رژیم غذایی حاوی چربی بالا، از طریق کاهش جذب کالری، باعث کاهش وزن و به‌طور عمده کاهش سطوح چربی بدن می‌شود.

افزایش رشد مو

در سراسر اینترنت افرادی وجود دارند که نحوۀ استفاده از ملاس و چگونگی کاربرد آن را با ارائۀ چند فیلم نشان می‌دهند. ظاهراً این ماده موها را نرم می‌کند و باعث تقویت آن‌ها می‌شود و حتی از سفید شدن موها نیز جلوگیری می‌کند.

بهتر از شکر تصفیه‌شده

ملاس سیاه گلوکز پایین‌تری نسبت به شکر دارد؛ زیرا مقادیر بالایی کروم دارد که همین امر نیز باعث افزایش مقاومت گلوکز می‌شود. طبق گزارش وزارت کشاورزی ایالات‌متحده آمریکا، مطالعه‌ای به بررسی 180 فرد مبتلابه دیابت نوع 2 پرداخته است که در آن به گروهی از افراد مکمل‌های کرومیوم و به گروهی دیگر دارونما داده شده بود.

در یک دوره‌ی چهارماهه نتایج به‌دست‌آمده نشان دادند که میزان انسولین و مقدار کلسترول گروهی که کرومیوم مصرف نمودند، در مقایسه با گروه دارونما، به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده بود. این نتایج نشان می‌دهند که این ماده جایگزین بهتری برای شکر تصفیه‌شده محسوب می‌شود.

توجه داشته باشید: برخی از افراد ممکن است به سولفید موجود در ملاس گوگرددار حساسیت داشته باشند. بهتر است ملاس سیاه بدون سولفید خریداری شود.

مصرف میزان کم ملاس سیاه مفید است و ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری و مفید برای بدن را تأمین می‌کند. اما باز هم به یاد داشته باشید که ملاس با شاخص گلوکز 55، ازنظر محتوای قند در حد متوسط است. بنابراین مصرف بیشتر از یک قاشق غذاخوری در روز جایز نیست.

خواص ملاس سیاه برای خون

افرادی که کم‌خونی دارند – مشکلی که در آن بدن به‌اندازۀ کافی گلبول‌های قرمز تولید نمی‌کند – معمولاً با احساس خستگی و ضعف مواجه هستند. یکی از دلایلِ کم‌خونی می‌تواند کمبود آهن در رژیم غذایی باشد.

ملاس سیاه منبع خوبی از آهن است. 5 قاشق غذاخوری ملاس سیاه حدوداً 95 درصد از نیاز روزانۀ بدن به آهن را تأمین می‌کند.

علاوه بر اضافه کردن ملاس سیاه به دستورهای غذایی، همچنین می‌توانید آن را به آب داغ اضافه کرده و سپس این مخلوط را به‌صورت گرم یا سرد به‌عنوان یک مکمل غذایی میل کنید.

سرشار از پتاسیم

شاید موز پادشاهِ غذاهای حاوی پتاسیم باشد، اما ملاس سیاه نیز منبع بسیار خوبی از این مادۀ معدنی است. ملاس سیاه را به لوبیای پخته اضافه کرده یا حتی به‌عنوان سس بر روی مرغ، بوقلمون یا سایر گوشت‌ها بریزید. یک قاشق غذاخوری ملاس سیاه می‌تواند مقادیر قابل‌توجهی از پتاسیم مورد نیاز بدن را تأمین کند.

ارزش غذایی ملاس

یک قاشق غذاخوری ملاس سیاه در مقایسه با سایر قندها که  64 کالری دارند، تنها حاوی 58 کالری است.

این میزان کالری مقادیر زیادی از مواد معدنی ازجمله منیزیم، پتاسیم، منگنز، کلسیم، آهن، فسفر، مس و سلنیوم را در خود جای داده است.

ملاس سیاه به‌عنوان یک اَبَرغذا شناخته می‌شود. اگرچه این چاشنی یک معجون جادویی نیست، اما سرشار از مواد معدنی و ترکیبات مفید است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.